Ez mindent megváltoztathat…
A rejtélyes szigetnek valahol a Yucatán-félszigettől északnyugatra kellene lennie, ám a XIX. század óta egyszerűen nyoma veszett.
Létezik – vagy legalábbis létezett – egy eltűnt sziget, mely még ma is zavarba ejti a mexikói kutatókat, de úgy az egész világot is. A sziget ugyanis minden nyom nélkül eltűnt a Föld színéről. Mi történhetett? És kik éltek rajta? Egyesek Atlantiszt sejtik a dolgok mögött, míg mások titkos katonai kísérletekről, idegenekről beszélnek. Az igazság azonban lehet, hogy még ennél is kacifántosabb.
Bermeját először 1535-ben a portugál Gaspar Viegas térképei jelölik, később találkozhatunk vele egy sor spanyol atlaszon, ám érdekes módon az 1800-as évek elején egyszer csak mintha a föld – vagy a Mexikói-öböl – nyelte volna el.
A sziget tényleg nem került azóta sem elő. Sem térképeken nem jelölték többé, sem senki nem járt sem a szigeteb, sem pedig a környéken hajózó tengerészek nem látták a nyomait.
A mexikói kutatók és térképrajzolók azonban nem nyugodtan bele a sziget eltűnésébe, és sokáig biztosak voltak benne, hogy a sziget továbbra is a helyén van, ezért következetesen minden térképen feltüntették annak ellenére, hogy ezt más nemzetiségek térkép rajzolói már nem tették meg.
De hogy mért ennyire fontos ez a kérdés mindamellett, hogy misztikus? Bermeja ugyanis szó szerint kincset érne Mexikónak, ha ismét felfedeznék.
olajfuro-torony
Amennyiben bebizonyosodna, hogy Bermeja létezik, Mexikó tengeri határai a Clinton-Zedillo megállapodás értelmében jócskán belenyúlnának a Mexikói-öbölbe, amely a régió legnagyobb olajtartalékait rejti.
Mindemellett persze óriási jelentőséggel bírna maga a megtalálás ténye is, mert fényt lehetne deríteni arra, hogy mi si történt, hová tűnt a sziget, és korábban miért nem találták.
A Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem legújabb tanulmánya szerint eddig senki sem tudta hitelt érdemlően bizonyítani, hogy megtalálta volna a szigetet. A vizsgálatok során a legmodernebb víz alatti észlelési eszközöket és légi felderítő eszközöket is bevetették. A kutatók azonban nem adják fel, és tovább vizsgálódnak: eddig négy helyszínt vettek számításba, és azt is belekalkulálták, hogy a sziget ma már talán nem látható a víz felszínén.
Rengeteg történet kering arról, hogy a sziget hová tűn, miért tűnt el, és mi lett a lakókkal, már ha voltak rajta lakók. Egyesek szerint egyszerűen valaki elszámolta magát, és a sziget soha nem is létezett, aztán ott vannak azok a geológusok, akik szerint valószínűleg a sziget elmerült az évek során a tengerfenék átrendeződésének következtében.
A mexikói képviselő, Elías Cardenas szerint Bermeját egyenesen a CIA robbantotta fel, és elsüllyesztette, hogy rátehesse kezét a Hoyos de Dona olajmezőre.
Hogy volt, van és lesz-e Isla Bermeja, egyelőre még talány, az utóbbi évtizedekben öt tudományos kutatóexpedíció nem volt képes megtalálni, én a Google Mapen szintén nem találta meg egyetlen szemfüles szemlélődő sem, de ha valakinek van kedve a kutatáshoz, akkor az északi szélesség 22° 33′, nyugati hosszúság 91° 22′ koordinátáknál érdemes kezdeni a keresést.
A sziget lehetséges elsüllyedéséről szóló elmélet felvetette annak a lehetőségét is, hogy Bermeja tulajdonképpen nem lehet más, mint Atlantisz.
Atlantisz is elsüllyedt, és soha nem bukkantak a nyomára, pedig az egész bolygón keresték már. Sőt, egyesek még azt sem tartották kizártnak, hogy talán Atlantisz egy marsi város volt.
Ha így volt, akkor a szigetnek biztosan voltak lakói,l méghozzá egy nagyon fejlett és legendás kultúra. Hogy miért süllyedhetett el a sziget, azt csak akkor lehetne nagy bizonyossággal megállapítani, ha meg is találnánk.
Egyes radikálisabb elképzelések szerint a szigetet földönkívüliek tüntették el, vagy az amerikai hadsereg tesztelt akkoriban egy titkos technológián alapuló fegyvert.
Hogy milyen célja volt eredetileg a fegyvernek, azt nem tudni – nagy valószínűséggel be akarták vetni a világháború során – de nem várt eredményként eltüntettek vele egy teljes szigetet.
A fegyvert ezután annyira veszélyesnek találták, hogy felhagytak a további fejlesztésével és a kutatásokkal. A fegyvert szétszedték, majd megsemmisítették a darabokat, a projektben dolgozó kutatókat pedig egész életükön át figyelték, nehogy valaki szivárogtasson.
Amíg nem találják meg Bermeja elveszett szigetét, addig minden csak talány marad.
OSZD MEG másokkal is!