Régészek számoltak be a felfedezésről. Lezárulhat a kereszténység egy korszaka?
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot arról a régészeti helyszínről, melyet korábban már kinyilvánítottak Jézus síremlékének.
Az elmúlt évszázadok során a jeruzsálemi Szent Sír-templomot számtalan csapás érte. Mivel az épületet 1009-ben lerombolták, majd újjáépítették, sok szakértő nem tartja valószínűnek, hogy a mai templom valóban Jézus Krisztus állítólagos nyughelye felett áll.
Egy, a National Geographic által támogatott kutatás azonban most azt igazolja, hogy a templomban a rómaiak által azonosított sír fekszik.
Vagyis egyezik a helyszín azzal, amit a 4. századi rómaiak találtak, és Jézus sírjaként azonosítottak.
Erről a helyről, és magáról a rá épült templomról úgy tartják, hogy Jézus eltemetésének helyére emelték. Vagyis itt feküdhetett egykoron Jézus lepelbe bugyolált teste, és itt ment végbe a feltámadás folyamata is, mely a mai napig az egyik legnagyobb tudományos rejtélynek számít.
A temetkezési barlang tényleg létezik a templom alatt, és ennek jó részét a megfelelő időben hozták létre, Nagy Konstantin uralkodása alatt.
Amikor a szakértők 2016 októberében megvizsgálták a helyszínt, felfedezték, hogy az újabb burkolat alatt egy régebbi, törött márványréteg található. Sokáig azonban nem derült ki egyértelműen, hogy ez a borítás mikor készült.
Az Antonia Moropoulou vezette csapat a helyszíni munkálatok során azt is felfedte, hogy a szentély falain belül máig megtalálhatóak az eredeti temetkezési barlang maradványai.
A déli falnál vett legkorábbi minták 335-ből származtak, ami igazolja, hogy az építkezés a római korban kezdődött.
A későbbi habarcsnyomok a már ismert adatokkal, például a 11. századi újjáépítésre, illetve a 16. századi helyreállításra vonatkozó információkkal voltak összhangban.
A kutatóknak tovább kell vizsgálódniuk, hogy még inkább tisztázva legyen a kérdés, de nagyon valószínű, hogy rengeteg kérdés végére tehetünk majd pontot Jézus sírhelyével kapcsolatban, mely a kereszténységre is hatással lehet.
OSZD MEG másokkal is!