Nagy a baj, világkatasztrófát okozhat!
Alaszka, illetve Kanada északi, (eddig) állandóan fagyos vidékei felett repülve a NASA kutatórepülője több millió pontot detektált, ahol a többé már nem folyamatosan fagyott talaj (permafroszt) repedésein keresztül metán juthat a légkörbe.
A metán sokszor erősebb üvegházhatású gáz a szén-dioxidnál, és a permafroszt felolvadásával az évezredekkel ezelőtt csapdába ejtett gáz a levegőbe juthat.
VAGYIS A KLÍMAVÁLTOZÁS ÖNMAGÁT ERŐSÍTŐ FOLYAMATOK ÖRDÖGI KÖRÉT INDÍTJA BE.
Az adatokból tudott, hogy jelenleg az északi sarkköri területek kétszer gyorsabban melegednek, mint a bolygó átlaga.
Azt azonban eddig nem tudtuk, hogy ez milyen mértékű metánfelszabadulást eredményez a tundrával borított tájakon
A NASA Jet Propulsion Laboratory kutatója, Clayton Elder és munkatársai ez mérték fel.
2017 nyarán több mint 30 ezer négyzetkilométernyi sarkvidéki táj fölött röpködtek cikkcakkban a infravörös spektrométerrel felszerelt kutatórepülővel. A repülések során több mint egymilliárd ponton mérték meg a levegő metánkoncentrációját.
Azt a helyet tekintették „forró pontnak” vagyis metánszivárgásnak, ahol a koncentráció meghaladta a 3000 milliomodrészt (ppm-et) – ez három nagyságrenddel haladja meg a globális légkör metánkoncentrációját.
ÖSSZESEN KÉTMILLIÓ ILYEN FORRÓ PONTOT TALÁLTAK A LEFEDETT TERÜLETEN.
A szivárgások általában különféle felszíni vizek (patakok, tavak) köré csoportosulnak.
Nem biztosak abban, hogy a felszíni vizek és a metán hogyan függenek össze, de elképzelhető, hogy a vizek még gyorsabban olvasztják a körülöttük lévő permafrosztot.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: Index