A klímakutatók megkongatták a vészharangot.
Az időjárási feljegyzések 141 évvel ezelőtti kezdete óta soha nem volt olyan meleg a január, mint 2020-ban az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal (NOAA) adatai szerint.
A globális föld-és tengerfelszíni hőmérséklet 1,14 Celsius-fokkal volt melegebb a 20. század átlagánál, és 0,04 Celsius-fokkal meghaladta a 2016-ban mért eddig rekord magas januári átlaghőmérsékletet.
Az északi féltekén 1,5 Celsius-fokkal, a déli 0,78 Celsius-fokkal volt magasabb az átlaghőmérséklet a 20. századi átlagnál.
2020 januárja volt a 44. egymást követő január és a 421. egymást követő hónap, amikor az átlaghőmérséklet magasabb volt a 20. század átlagánál – olvasható a NOAA honlapján közzétett közleményben.
Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése januárban 5,3 százalékkal volt kisebb az 1981-2010 közötti átlagnál, az antarktiszi tengeri jég kiterjedése 9,8 százalékkal volt az átlagosnál kisebb.
A Kínai Tudományos Akadémia kutatói az északi félteke hőmérsékleti adatait elemezték az 1960-as évektől kezdve:
Az extrém forró 24 órás periódusok gyakorisága és intenzitása is egyértelműen növekvő tendenciát mutatott.
Azok a napok számítanak ebbe a kategóriába, amelyeknek legmagasabb és legalacsonyabb hőmérséklete a felső 10 százalékban szerepelt az 1960-2012 közötti periódusban.
Ezután az egyes régiókra jellemző adatok felhasználásával modellezték a szélsőségesen forró napok jövőbeli lehetséges számát.
Még ha az üvegházhatású gázok kibocsátását csökkentik is annyira, hogy a globális felmelegedés mértéke 2 Celsius-fok marad,
az extrém forró napok száma valószínűleg megnégyszereződik a jövőben.
A növekedés valószínűleg folytatódik és fel is gyorsul a jövőben.
OSZD MEG másokkal is!