Egyre több gyógyszerről derül ki, hogy nagyon káros hatásai vannak a szervezetre.
.Hazánkban a legismertebb és leginkább használt benzodiazepinek az alprazolám (Xanax), diazepám, nitrazepám, klonazepám (Rivotril).
Egy tanulmány kimutatta, hogy a benzodiazepinek használata a kor előrehaladtával egyre gyakoribb.
A benzodiazepinek általában biztonságos és hatékony gyógyszerek rövid távú alkalmazás során, bár kognitív károsodások vagy paradox hatások, mint például a fokozott agresszió vagy gátlástalan viselkedés időnként előfordulnak.
Használatuk hosszabb távon nem javasolt, mivel kiválthatnak toleranciát, függőséget, a szerek elhagyásakor pedig súlyos megvonási tünetek jelentkeznek, ilyen jellegű addikció esetén szükséges a korházi beutalás.
A benzodiazepinekkel kapcsolatban, sajnos, egyre gyakrabban előfordul súlyos gyógyszer-visszaélés.
A 65-80 évesek 9%-a használ ilyen jellegű gyógyszert, míg a 18-35 évesek csupán 3%-a.
A 65 év fölöttieknél gyakori az a tény, hogy ezeket a szereket hosszú távra írja fel nekik az orvos, a legtöbb esetben viszont ez az orvos nem pszichiáter (hanem leggyakrabban a családorvos). Ennek az oka nem más, mint a szakemberek közti kommunikációhiány.
Az idős emberek leginkább veszélyeztetettek a benzodiazepinek káros hatásai iránt, és mégis, ennek a rizikócsoportnak írják fel a leggyakrabban őket.
A benzodiazepineket súlyos függőséget okozó szereknek kell tekinteni, és ennek fényében szigorítani felírásuknak körülményeit.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy veszélyesek-e a benzodiazepinek, azt kell mondjam, hogy hosszútávon rendszeresen használva őket: igen, veszélyesek.
Kellő körültekintéssel, szigorú javallatokat figyelembe véve és csak szakorvos előírása szerint szabad őket használni!
OSZD MEG másokkal is!