Új eredményekre alapozva teljesen más, mint hitték…
A Tejút nem néz ki máshogy, mint egy lapos űrpalacsinta, legalábbis általában így ábrázolják.
Galaxisunk újonnan elkészített és eddigi legpontosabb 3D-s térképe azonban rávilágít arra, hogy mennyire deformálódott és csavart az alakja, és még inkább lenyűgöző, mint azt korábban gondolták.
Ausztrál és kínai csillagászok egy csoportja megalkotta a Tejút „intuitív és pontos háromdimenziós képét” az úgynevezett „klasszikus cefeidák” (pulzáló változócsillagok) feltérképezésével.
Ezek a pulzáló csillagok gyorsan elégetik az üzemanyagukat és fiatalon meghalnak, és 100000-szer fényesebbek, mint a Nap.
A pulzációs időszakok és az ismert fényesség kombinációja lehetővé tette a tudósok számára, hogy a helyüket 3-5% közötti pontossággal határozzák meg.
A 3D-s térképen megjelölt 1339 klasszikus cefeida koordinátái egy nagy csavart és elhajlott galaktikus lemezt hoztak létre.
Kiderült, hogy a Tejút a külső területein fokozatosan eltorzul, amit a kutatás szerint a galaxis hatalmas belső lemeze által kibocsátott erőteljes forgóerők okoznak.
A csapat a munkájuk eredményeit a Nature Astronomy című folyóiratban jelentették meg mondván, hogy térképük „döntő fontosságú” lesz galaxisunk kinematikájának és történelmének további tanulmányozása során.
OSZD MEG másokkal is!