Jöhet az első időjárás-fegyver?
Talán úgy hangzik, mintha közvetlenül egy sci-fiből származna az ötlet, de tény, hogy valódi tudósok egy szuper precíz lézeres vonósugár rendszeren dolgoznak, hogy megváltoztassák a villámlás útját és irányát.
Ennek nagyon praktikus oka van, mivel a villámcsapások a fő természetes okai a bozóttüzeknek Ausztráliában, és az USA-ban is egyre több tűzesetnek, így a villámelterelő rendszer életet menthet, az élővilágot biztonságban tarthatja és hatalmas védelmet jelenthet a létfontosságú ökoszisztémák számára.
„Elképzelhetünk egy olyan jövőt, ahol ez a technológia villamos kisülést válthat ki az áthaladó villámok esetében, elősegítve a biztonságos célpontok felé vezető utat és csökkentve a katasztrofális tüzek kockázatát,” – mondja Vladlen Švedov fizikus, az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa.
A rendszer egy lézersugarat használ, amely ugyanazt a folyamatot tükrözi, amelyet a villámlás, és létrehoz egy utat és egy speciális célpontot az elektromos kisüléshez.
Leegyszerűsítve, a villám csupán egy elektromos áram, amely áthidalja a szakadékot a talaj pozitív töltésű pontja és a negatív töltésű pont között a zivatarfelhőben, amelyet a fagyott esőcseppek intenzív aktivitása hoz létre.
A kutatók által javasolt lézersugár megadja a helyet egy ilyen elektromos kisülés felszabadulásának; kísérleteik során grafén mikrorészecskéket használtak a töltés közvetítőjeként.
„Itt egy hatékony megközelítést javasolunk és mutatunk be az elektromos kisülések kiváltására, befogására és irányítására a levegőben. Ez egy kis teljesítményű, folyamatos hullámú örvénysugár használatán alapul, amely a fényelnyelő részecskéket a levegőben megfogja és szállítja,” – írja a csapat a tanulmányban.
Természetesen a kutatók eddig még nem teszteltek egy ilyen lézer által indukált rendszert valódi villámlással a vadonban, de a laboratóriumban elért kisebb méretű eredmények azt sugallják, hogy az elektromos kisülések, például a villámok pontosan irányíthatók.
„A kísérlet hasonló légköri körülményeket szimulált, mint a valódi villámlás esetében,” – mondta Švedov.
A technológia nagy távolságokon működik, és csak alacsony fogyasztású lézerre van szükség, ami megfizethetővé, precízzé és könnyen összeállíthatóvá teszi a rendszert. Az itt alkalmazott lézerintenzitás ezerszer kisebb, mint a korábbi kutatásokban.
Míg a vonósugár kifejezés valójában a tudományos-fantasztikus irodalomból származik – és azóta olyan műsorok adaptálták, mint a Star Trek -, az itt kifejlesztett lézerrendszer megfelel a leírásnak, vagyis ugyanaz az elv érvényesül.
A villámlás mellett az itt bemutatott elektromos kisülés ugyanolyan körültekintő vezérléssel alkalmazható a gyártásban és az orvostudományban is, például nem invazív műtétek elvégzése során a rákos szövetek eltávolítására.
„Van egy láthatatlan szálunk, egy tollunk, amellyel fényt írányíthatunk és az elektromos kisülést az emberi haj szélességének körülbelül egytizedéig szabályozhatjuk,” – mondja Andrey Miroshnichenko fizikus, az Új-Dél-Wales-i Egyetem kutatója.
„Valójában csak a kezdetén tartunk annak megértésében, hogy mit jelenthet ez a teljesen új technológia.”
OSZD MEG másokkal is!