Egy rendkívül ritka, 100 millió éves, kardhalszerű élőlény maradványara bukkantak régészek.
Különleges, és nagyon ritka, csaknem 100 millió éves ősi kardhal maradványaira bukkantak régésze Queenslandben.
A leletre Ausztráliában bukkantak. Olyannyira ritka és egyedülálló leletről van szó, hogy a világon valószínűleg ez a legépebben fennmaradt ősi kardhal lelet, amit jelenleg ismer az emberiség.
Az Australopachycormus hurleyi maradványainak hitt fosszíliákat Északnyugat-Queenslandben, Richmond közelében fedezték fel.
A lelet nagyon nagy jelentőséggel bír, mert közel teljesen hiántyalan, így számos fontos dologra lehet következtetni mind a faj, mind az adott kor kapcsán, melyben ez az ősi karhal élt.
A két család tagjai a város mellett elterülő, szabadon hozzáférhető lelőhelyen bukkantak rá a kövületekre. eleinte nem tudták, hogy pontosan milyen csontokra is bukkantak rá, de hamar rájöttek, hogy nagy a jelentőségük.
Patrick Smith, a richmondi Kronosaurus Korner kurátora elmondta, a központban illesztették össze az őslény maradványait.
Mikor a teljes kép összeállt, az bámulatos látványt nyújtott. Egy prehisztorikus világ élő képviselője tárult képzeletben a szemük elé.
A kutatók szerint a hal kifinomult ragadozó volt, más nagy testű, gyors halakkal táplálkozott, mint manapság a marlin. Ismerős külleme miatt úgy hiszi, valószínűleg ugyanazon ökológiai fülkét foglalta el.
A szakértők szerint kardhalszerű fosszíliák előkerülése igen ritka. Az említett fajt 2007-ben írták le, vagyis csak egy évtizede tudnak létezéséről.
A csontváz elülső fele szinte teljesen ép, megvan a koponya nagy része, az uszonyok és a gerincoszlop darabjai is.