Az emberiség a sáfrányt több ezer éves termesztése során egyre tudatosabban kezdte alkalmazni különböző egészségügyi problémák kezelésre.
Főbb összetevői a safranal és a crocin intenzív antioxidáns tulajdonságai alapján gyógyszerek, kozmetikai szerek és étrend kiegészítők összetevőiként használt.
Néhány betegséget kiemelünk, melyek ellen a sáfrány hatásossága ismert
Alzheimer kór kezelésére és megelőzésére
Napi 30 mg sáfrány hatásos az Alzheimer-kór kezelésében. Tudományos kutatások eredményei alapján már 22 hét után érzékelhető javulás a betegek intellektuális teljesítményeiben.
Depresszió kezelésére (antidepresszáns)
Számos gyógyszerkészítmény van forgalomban a világon depresszió kezelésére, melyeknek mint minden gyógyszerkészítménynek komoly mellékhatásai vannak.
A Teheráni Orvosi Egyetemen végzett vizsgálatok bebizonyították, hogy a Sáfrány (Crocus sativus) nagytisztaságú kivonatával kezelt betegek gyógyulási eredményei ugyanolyan jók voltak, mint a gyógyszeresen kezelt betegeké, azzal a különbséggel, hogy a Sáfrány-kivonattal kezelt betegeknél semmiféle mellékhatás nem volt megfigyelhető, valamint nem okoz függőséget sem.
Szorongásos tünetek enyhítésére
Mára jól ismert tény, hogy a crocinként ismert aktív sáfrány alkotóelemek szorongáscsökkentő hatást váltanak ki, a nem kívánt mellékhatások nélkül, növelik az alvásidőt – ugyanakkor a motoros koordinációra nem fejtenek ki negatív hatást.
Időkori látásromlás megelőzésére
L’Aquila az itáliai sáfránytermesztés központja, környékén élők körében az időskori látásromlás betegség tüneteit szinte egyáltalán nem tapasztalták, ami bizonyítottan a sáfrányfogyasztásuknak tudható be.
Káros sejt mutáció megakadályozására, rákos daganatok megelőzésére és kezelésére
A sáfrány hatóanyagai gátolják a daganatok kialakulását (crocin, safranal, picrocrocin, és béta-karotin) és növekedését, és meghosszabbítják a túlélési időt.
Más tanulmányok arra mutattak rá, hogy a sáfrány hatóanyagai javították a standard rákterápia eredményeit és csökkentették a kemoterápia mellékhatásait. A sáfrány szerepe a rákos megbetegedések megelőzésében, a kemoprevencióban is jelentős lehet.
OSZD MEG másokkal is!