Egy új kutatás szerint a testtömeg-indexnél (BMI) tapasztalt növekvő trend arra utal, hogy a jövőben az emberiség kalóriaigénye látványosan emelkedni fog
– írja a BBC.
A Göttingeni Egyetem által vezetett csapat szerint az emelkedés 60 százalékának oka a populáció növekedése. Az ENSZ becslései alapján 2100-ra 11 milliárd ember élhet a Földön.
A kalóriaigény 18 százalékát ugyanakkor a testtömeg és a magasság növekedése okozza majd.
Lutz Depenbusch, a Világ Zöldségközpontjának munkatársa szerint a BMI és a magasság emelkedése önmagában a század végére a 2010-es indiai és nigériai kalória-bevitelnek megfelelő növekedést fog kiváltani globális szinten.
Egy-egy személyre lebontva ez napi 253 plusz kalóriát jelent majd.
A modellek alapján a folyamat leginkább a szubszaharai területeken fog problémát okozni.
A térségben már most nő a kalória-beviteli igény, ráadásul a populáció is robbanásszerűen emelkedik.
A kutatók szerint megfelelő lépések nélkül komoly egyenlőtlenséget okozhat a táplálkozásban és a gazdaságban.
Mivel az emberek egyre többet akarnak majd enni, az ételek ára emelkedni fog, ez pedig a szegényebb országokra súlyos hatással lesz.
Mivel új területek már nem állnak rendelkezésre, szükségképpen a már meglévő területeknek kell egyre nagyobb embertömegeket eltartania. Ez azonban lehetetlen, hiszen a gyakorlatban már éppen ennek az ellenkezője történik.
Bizonyos területek élelmiszerbiztosító kapacitása nem bírta el a demográfiai robbanást.
A termőföldek folyamatosan tönkremennek (erodálódnak), és mind kevesebb főt tudnak élelmiszerrel ellátni, mind több helyett.
A fejlett országoknak feladata a fejlődő országok támogatása.
Ma már egyértelmű, hogy nem a segélyek jelentik a megoldást, csak a krízishelyzetek megszüntetésére alkalmasak. A segítség lényege, hogy a helyi élelmiszertermelés fellendüljön.
OSZD MEG másokkal is!