A Meteorológiai Világszervezet (WMO) által közzétett friss mutatók alapján, a kutatók szerint, 20 százalék esély van arra, hogy ez a szám 1,5 Celsius-fokra fog növekedni egy éven belül.
A globális, éves és évtizedes éghajlati frissítés, amely az Egyesült Királyság Met Office vezetésével készül, az éghajlati kilátásokat mutatja a következő öt évre és évente frissül.
Kihasználja a nemzetközileg elismert éghajlati tudósok szakértelmét és a világ vezető éghajlati központjainak legjobb számítógépes modelljeit, hogy gyakorlati információkat nyújtson a döntéshozók számára.
A felmelegedés központi kérdés. A kutatók szerint a Föld átlaghőmérséklete már 1 Celsius-fokkal több az 1850-es évek előtti időszakhoz képest.
Az elmúlt öt éves időszak pedig az eddigi legmelegebb időszak volt.
A 2015-ös párizsi klímaegyezmény célja a globális átlaghőmérséklet emelkedésének jóval 2 Celsius-fok alatt tartása ebben a században.
De komoly erőfeszítések vannak azért, hogy a hőmérséklet-emelkedést inkább 1,5 Celsius-fok alatt tudják tartani.
KORÁBBI TANULMÁNYOK 10 SZÁZALÉKRA TETTÉK AZ ESÉLYÉT A 1,5 CELSIUS-FOKOT MEGHALADÓ MELEGEDÉS RÖVIDTÁVÚ BEKÖVETKEZÉSÉNEK.
Az új jelentésben rámutattak, hogy ez az esély mostanra megkétszereződött és tovább emelkedik. A jelentés készítésekor figyelembe vették a természet változékonyságát, a szélmintákat és a csapadékmennyiséget is. Ugyanakkor nem vették figyelembe az üvegházhatású gázok és az aeroszolok kibocsátását, valamint a koronavírus-járvány miatti emisszió csökkenést.
FŐBB ELŐREJELZÉSEK – FELMELEGEDÉS:
A becslések szerint 70 százalék esély van arra, hogy a következő 5 évben egy vagy több hónap legalább 1,5 °C-kal melegebb lesz az iparosodás előtti szinthez képest.
Körülbelül 20 százalék esély van arra, hogy a következő 5 évben legalább 1,5 °C-kal melegebb lesz, mint az iparosodás előtti szint, de az esély az idő múlásával növekszik.
Rendkívül valószínűtlen (körülbelül 3 százalék), hogy az ötéves átlaghőmérséklet a 2020-2024 közötti időszakban 1,5 °C-kal melegebb lesz, mint annak az iparosodás előtti szintje volt.
A 2020-2024 közötti időszakban szinte minden régió, kivéve a déli óceánok részeit, valószínűleg melegebb lesz, mint a közelmúltban.
A 2020-2024 közötti tengerszint feletti nyomásanomáliák azt sugallják, hogy az Észak-Atlanti-óceán térségében erősebb nyugati szél lehet. Ami több viharhoz vezet Nyugat-Európában.
Petteri Taalas professzor a világszervezet főtitkára szerint a szén-dioxid nagyon hosszú ideig megmarad a légkörben.
Ezért az idei kibocsátás-visszaesés miatt nem fog csökkenni a globális hőmérséklet-emelkedésért felelős légköri szén-dioxid-koncentráció.
A szakemberek ugyanakkor kiemelték, ha be is következik a 1,5 Celsius-fokot meghaladó melegedés, attól még nem veszítik érvényüket a párizsi klímaegyezmény célkitűzései. Sőt, még nagyobb hangsúlyt fognak fektetni a kibocsátás-csökkentés elérésére.
OSZD MEG másokkal is !