A gyógyulás reménye nem lett nagyobb, de a gyógyszeripar profitja igen. Az egészségügy halálgyárának fogaskerekei közé néztünk.
Minimum megbotránkoztató dolgok derültek ki nemrég a Rákgyógyszer Alapról, melynek az lenne a funkciója és szerepe, hogy a különféle – főleg új – rákgyógyszerekhez biztosítson nagyobb hozzáférést.
A gyógyszerek nagy része megbukott, elköltöttek egy csomó pénzt, és sem a betegek egészségügyi állapota, sem pedig a túlélési időartam nem nőt jelentősen. Ellenben a gyógyszeripari pénzek kasszája jelentős mértékben gyarapodott.
Mindemellett már az is felmerült, hogy az egész csak egy hatalmas sikkasztás.
A Rákgyógyszer Alap (CDF) 2010 és 2016 között működött és több mint 340 milliárd forintos tőkéjével drága újfajta rákgyógyszereket tett elérhetővé a betegek számára, amiket általában nem fedez az egészségügy.
Ez mind szép és jó is lenne, és elsőre valóban nagyon jól is hangzik.
De már az indulása pillanatában is megkapta azokat a vádakat, mint az összes Rákgyógyszerekkel és azok biztosításúval, kutatásokkal kapcsolatos kezdeményezések, miszerint ezek gyakorlatilag csak fantomszervezetek, melyeknek célja egyes gyógyszeripari pénzek tisztára mosása, vagy a „fogyasztók”, azaz rákbetegek pénzének beinjektálása.
Noha közvetlenül nem a betegek zsebéből vették ezt a pénzt ki, hiszen ez az alap segített hozzájutni a gyógyszerekhez, de végső soron ez az államkasszából tűnt el, így megint csak a polgárokkal, azaz közpénzzel fizettek az emberek azért, hogy ez a rengeteg pénz a gyógyszereket gyártó cégek kasszájába vándoroljanak.
Gondoljunk csak bele. Létrehoznak egy alapot, közpénzből. Azaz akár a mi pénzünkből. Ezt pedig átfolyatják rákos betegek rendszerén keresztül az egészségügybe.
Ez eleve döbbenetesen megbotránkoztató. Sokak szerint a rákgyógyszerek folyamatos, reményszintű köztudatban való lebegtetésére azért van szüksége az onkológia iparágának, hogy meglegyen a megfelelő időszakos tőkeinjekció, és a sikeres negyedévi jelentés.
Az új eredmények egyébként találták, hogy a 29 gyógyszer közül csak 18 volt képes meghosszabbítani a betegek várható élettartamát.
Azonban ez a meghosszabbodás csak átlagosan 3 hónap volt, de gyógyszertől függően lehetett kevesebb mint 1 hónap vagy akár 15 hónapnál is több. Azonban amikor a tudósok a mellékhatások által okozott életminőségbeli romlást is figyelembe vették, a gyógyszerek nagy része megbukott.
„Azt a következtetést vontuk le, hogy a CDF nem hozott jelentős hasznot sem a betegeknek sem pedig a társadalomnak” – írták a tanulmányban.
Az is nagyon gyanús jel, amit a tanulmány felvetett: nem értik, miért csakis a rákgyógyszerekre korlátozódott ez a hihetetlen szintű támogatás, ás alap kezdeményezés.
A szervezetet nemrég egy másik, sokkal szaltózottabb szervezet vette át, miután egyre többen felfigyeltek a nagy hiányosságokra, és furcsa ellentmondásokra, és az azok mögött húzó piaci érdekekre.
A Rákkutató Intézet munkatársa, Paul Workman szerint nagyon jó lépés, hogy az eredeti Rákgyógyszer Alap megszűnt és átalakult, ugyanakkor sokan aggódnak, mert szerintük csak annyi történt, hogy a szervezet új név alatt fut, sokkal jobban figyelve arra, hogy az adófizetők és a betegek meglopása ne folyjon ennyire látványos szinten.
OSZD MEG másokkal is!