Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben egy jelentős tudományos projekt bemutatásával hívta fel magára a figyelmet, amelyet egyesek „időgépnek” neveznek.
Az orosz Moszkovszkij Komszomolec lap számolt be erről az úttörő fejlesztésről, amely a világegyetem legnagyobb rejtélyeinek megoldására törekszik, különös tekintettel az ősrobbanás tanulmányozására.
A NICA projekt bemutatása
Putyin csütörtökön ellátogatott a dubnai Egyesült Nukleáris Kutatóintézetbe, ahol a NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility) nehézion-ütköztető gyorsítókomplexum technológiai indítását ünnepelték.
Az eseményről szóló beszámolók szerint a NICA projekt célja, hogy a tudósok „visszatérjenek” az ősrobbanás korába, azaz mintegy 14 milliárd évvel ezelőttre, és újraalkossák az anyagot, amelyből a világegyetem megszületett.
Az anyag különleges állapota
Ahhoz, hogy ezt elérjék, a tudósoknak vissza kell állítaniuk az anyag egy különleges, szupersűrű állapotát, amelyben az univerzum a robbanás utáni első pillanatokban volt.
Ehhez nehézionokat, például ólmot, uránt és aranyat ütköztetnek össze. Grigorij Trubnyikov, az Egyesült Nukleáris Kutatóintézet igazgatója elmagyarázta Putyinnak, hogy minél gyorsabban ütköznek ezek az ionok, és minél kisebbre hasadnak, annál jobb, mert így az anyag rövid időre szupersűrű állapotba kerül.
A NICA és a CERN különbségei
Trubnyikov hangsúlyozta, hogy a NICA működési elve eltér a svájci CERN által üzemeltetett Nagy Hadronütköztetőtől. Az oroszokat a CERN projektből a 2022-es invázió után kizárták, de a NICA most lehetőséget ad számukra, hogy saját kutatásaikban újraalkossák a világegyetem születésének körülményeit.
„Trubnyikov szerint a NICA tulajdonképpen egyfajta „időgép”, amely lehetővé teszi a tudósok számára, hogy évmilliárdokat visszamenjenek az időben.”
A NICA projekt késlekedése
A Moszkovszkij Komszomolec beszámolója szerint a NICA projekt indítását eredetileg 2023 végére tervezték, de a koronavírus-járvány és a háború miatti szankciók késleltették a megvalósítást.
Az orosz fél szerint a szükséges eszközök egy része nem érkezett meg az EU-ból. Putyin elismerte, hogy nehézségekbe ütköztek bizonyos eszközök beszerzésével, de biztosította a közönséget, hogy idővel minden problémát megoldanak.
A megatudományi program része
A NICA az úgynevezett „megatudományi program” része, amelyben az orosz állam jelentős anyagi támogatást nyújt kutatócsoportoknak egyes projektekhez.
Putyin az eseményen találkozott a program érintettjeivel, akik beszámoltak a legújabb fejlesztéseikről és a finanszírozási nehézségeikről. A tudósok elmondták, hogy a megatudományi programban részt vevő kutatócsoportok száma drasztikusan csökkent.
Putyin és a finanszírozási kérdések
Az orosz elnök viccelődött a csirkeembriókon alapuló vakcinafejlesztéssel kapcsolatban, mondván, hogy nincs elég csirke Oroszországban, majd elismerte, hogy valóban vannak finanszírozási problémák. Putyin megpróbálta megmagyarázni, hogy a támogatások összege nem csökkent, csak kevesebb projektre osztják el a pénzeket. Végül azonban elismerte, hogy valóban van némi probléma a finanszírozással.
Nemzetközi projekt és együttműködés
Fontos kiemelni, hogy a NICA program technológiai indítása még csak az első lépés egy nemzetközi kutatási projekt megkezdéséhez, amelyet 2025 közepére terveznek. A projekt célja a sűrű barionikus anyag tulajdonságainak tanulmányozása extrém körülmények között. A NICA komplexum létrehozásában 30 ország és az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) tudósai vesznek részt.
A NICA komplexum részletei
A NICA projekt több mint 130 tudományos intézetet, egyetemet és vállalkozást egyesít, amelyek közül 36 képviseli Oroszországot. Összesen 2400 szakember vesz részt a projektben, akik közül 1650-en oroszok.
A NICA gyorsítókomplexum hathektárnyi területet foglal el, és építéséhez 53 ezer köbméter speciális betonra volt szükség. A nedves-homokos terep stabilitásának biztosítása érdekében 6300 cölöpöt telepítettek.
A projekt céljai és jelentősége
A projekt célja, hogy a tudósok laboratóriumi körülmények között újrateremtsék az univerzum születésének körülményeit. Az ütköztető beindítása után a kutatók a kvark-gluon plazma nevű anyag különleges állapotát fogják tanulmányozni, amelyben az univerzum az ősrobbanás utáni első pillanatokban volt.
A NICA projekt célja a nukleáris anyag fázisátalakulásainak tanulmányozása extrém körülmények között, nagy sűrűség és hőmérséklet mellett.
A tudományos közösség reakciói
A tudományos közösség vegyesen reagált a NICA projekt indítására. Egyesek szerint a projekt jelentős tudományos áttörést hozhat, míg mások aggódnak a finanszírozási problémák és az orosz tudományos közösség elszigeteltsége miatt. Az együttműködés megszakadása az európai partnerekkel szintén nehezíti a projekt sikerét.
A jövő kilátásai
A NICA projekt és Putyin támogatása jelentős lépést jelent az orosz tudományos közösség számára. A projekt sikere azonban nagymértékben függ a finanszírozási problémák megoldásától és az együttműködés helyreállításától. Ha a NICA projekt sikeres lesz, az jelentős tudományos áttörést hozhat, és hozzájárulhat az univerzum születésének megértéséhez.
Összegzés
Vlagyimir Putyin orosz elnök egy jelentős tudományos projekt indításával hívta fel magára a figyelmet, amelyet egyesek „időgépnek” neveznek.
A NICA projekt célja, hogy a tudósok visszatérjenek az ősrobbanás korába, és újrateremtsék az anyagot, amelyből a világegyetem megszületett. A projekt számos tudományos és finanszírozási kihívással néz szembe, de ha sikeres lesz, jelentős tudományos áttörést hozhat. Az orosz tudományos közösség és a nemzetközi együttműködés sikere nagymértékben függ a finanszírozási problémák megoldásától és az együttműködés helyreállításától.