Fontos közleményt adtak ki.
Egy új tanulmányban Vang Jirui, a Kínai Űrtudományi Központ munkatársa és kollégái azt írják, mintegy 20 rakétával lehetne eltéríteni azt a kisbolygót, amely a jövőben viszonylag kis eséllyel a Földnek ütközhet. Amerikai szakértők már korábban felvetettek hasonló ötletet.
A célobjektum a Bennu, amely 2175 és 2199 között 7,5 millió kilométernél közelebb kerülhet bolygónkhoz. A becsapódás esélye meglehetősen kicsi, 1 a 2700-hoz, ütközés esetén viszont 1200 megatonna TNT erejével pusztítana az aszteroida – ez a Hirosimára ledobott atombomba erejének mintegy 80 ezerszerese.
Az évek során több ötlet is felmerült, hogy miként lehetne hatástalanítani egy, a Föld felé tartó objektumot. A robbantásos módszer valószínűleg nem válna be, hiszen csak apróbb, nagyobb területen szétszóródó darabokra válna szét a veszélyes kisbolygó.
A kínai kutatók számításai alapján 23 darab Csang-cseng 5 rakéta egyszerre történő bevetésével, a Bennu megtolásával, nagyjából 9 ezer kilométerrel lehetne eltéríteni az égitestet.
A NASA korábban felvetett egy hasonló, de költségesebb tervet, eszerint tíz évvel a Bennu esetleges becsapódása előtt kellene egy űreszközt küldeni az aszteroidához. A koncepció a HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response) nevet kapta.
A NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) november 24-én fognak útnak indítani egy kettős űreszközt. A DART (Double Asteroid Redirection) misszió célja, hogy megkísérelje eltéríteni a Didymos kisbolygót kísérő holdat, a folyamatot az ESA Hera űrszondája fogja megfigyeln