Szakértők egy csoportja korábban begyűjtött adatokat vizsgálva oldott meg egy régi kozmikus rejtélyt – írja a Space.com.
A kutatók a hawaii Keck Csillagvizsgáló és a NASA Chandra űrtávcsőjének információit elemezték, a két eszköz egy csillagszerűnek tűnő rádióforrást, egy úgynevezett kvazárt figyelt meg az 1980-as években. Bár a kvazár rendkívül fényes és jól ismert, eddig csak nagyon keveset tudtak róla.
Az objektum egy Einstein-gyűrű, azaz a gravitációs lencsék egyik típusa.
A kvazár és a Föld között egy nagyon nagy tömegű objektum fekszik, melynek gravitációs mezeje meghajlítja a kvazár fényét, és gyűrűszerűen képzi le azt.
A szakértők szerint az MG 1131+0456 jelű kvazár a legkorábban megfigyelt Einstein-gyűrű.
Az objektumot először 1987-ben észlelték az új-mexikói Very Large Array segítségével.
Ekkor a kutatók még nem tudták, hogy pontosan milyen távol fekszik, illetve mi idézi elő vöröseltolódását – ez az elvörösödéssel járó jelenség távolodó objektumoknál figyelhető meg.
A szakértőknek most végre sikerült megoldaniuk a rejtélyt.
Daniel Stern, a NASA munkatársa és kollégái szerint az objektum nagyjából 10 milliárd fényévre található.
A berlini fal még állt, amikor az első Einstein-gyűrűt felfedezték, a tanulmányunkban bemutatott adatok pedig mind az előző évezredből származnak
– nyilatkozta Stern. A kutató hozzátette, meglepő, hogy egy ilyen jól ismert objektum távolságát eddig nem tudták meghatározni.
OSZD MEG másokkal is!