5-ször nagyobb, mint a Föld, és élet lehet rajta!
Úgy tűnik, még egy bolygó kering a legközelebbi idegen csillagrendszerben.
A szakértők 2016-ban egy különös bolygót azonosítottak a Proxima Centaurinál. A jelek alapján a Proxima b akár lakható is lehet, igaz, még meglehetősen keveset tudunk róla.
A kutatók a közelmúltban újabb exobolygó-jelöltet találtak a rendszerben, a Proxima c elnevezésűt
– számol be a Universe Today.
A csapat szerint egyelőre úgy tűnik, az égitest túl messze fekszik a csillagától ahhoz, hogy a folyékony víz jelen lehessen rajta, ennek ellenére érdemes lesz tovább vizsgálni.
Ha az objektumnak nincs atmoszférája, felszíni hőmérséklete -200 Celsius-fok lehet. Az exobolygó fél Neptunusznyi tömegű tehát egy úgynevezett szuperföld. Bár a rendszert az elmúlt években sokat vizsgálták, az égitest azonosítása így is meglepő.
Hugh Jones, a Hertfordshire-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint igen nehéz az adatok között megkülönböztetni az exobolygók, illetve a csillagaktivitás jeleit,
így egyelőre nem bizonyított a Proxima c jelenléte. Az információk inkább egy exobolygóra utalnak, de további megfigyelésekre lesz szükség, hogy igazolják az égitest létezését.
Közelsége miatt a Proxima Centauri régóta foglalkoztatja a kutatókat. A magánfinanszírozású Breakthrough Starshot Initiative projekt célja, hogy idővel apró űrszondákat küldjenek ki a rendszerbe.
Bár a Proxima Centauri csillagászati szempontból a közelben van, így is 4,2 fényévre fekszik, így megközelítése még a fénysebesség 20 százalékával haladó űreszközökkel is évtizedekbe telhet.
OSZD MEG másokkal is!