Több száz, eddig nem érzékelt törpe galaxis tartozhat a tejútrendszerhez.
A Hawaiion lévő Gemini obszervatórium óriástávcsövének segítségével fedeztek fel egy nagyon halvány különleges törpe galaxist.
A felfedezés azért is jelentős, mert ez alapján egy sokkal nagyobb tejút része rajzolódik ki az emberiség előtt.
Azt eddig is sejtették, hogy a tejút hatalmas, azt azonban még a kutatók is alábecsülték, hogy ekkora kiterjedésű lehet. Most ugyanis egy több száz törpe galaxisból álló halvány csoportot fedeztek fel.
A Virgo I nevű új törpegalaxist, amely a Szűz csillagkép irányában, a Naptól 280 ezer fényévnyire található, alig vették észre, és korábban nem is találták az égbolton.
Eddig még nem azonosítottak hasonló távolságban lévő galaxist, amely ilyen halvány fénnyel rendelkezett.
A kutatók reményei szerint még sok hasonló galaxist fognak észrevenni a jövőben, ahogy a csillagászati műszerek érzékenysége egyre finomodik.
A tejútrendszer szélén galaxisok, és törpegalaxisok százai lehetnek megbújva. Annyira messze vannak azonban, hogy nem lehetett eddig érzékelni őket. A tejútrendszer kiterjedése kétszer-háromszor akkora lehet, mint gondolták.
Ráadásul sokkal összetettebb rendszer, melyben hemzseghetnek az idegen civilizációk. Matematikailag nagyon nagy az esély, hogy több száz, vagy több millió életre alkalmas közeg legyen ezekben a galaxisokban.
Egyelőre mintegy 50 törpegalaxist azonosítottak a Tejútrendszerhez tartozóként, de ez a szám biztosan meg fog nőni több százra az elkövetkező hónapokban, években.
A sötét anyag kialakulásához, és univerzumformáló tulajdonságához is közelebb kerülhetünk ezen nagyon nagy távolságokra lévő galaxisok megfigyelésével, vizsgálatával.
A fekete anyagról még most is csak sejtései vannak a tudománynak, és közvetlenül még nem sikerült mérni, vagy megfigyelni.
OSZD MEG másokkal is!