Akár halálos kimenetelű ételmérgezések okozója lehet.
Kevesen tudják, de van valami, ami fontos, és nem lehet kellőképpen felhívni ráa figyelmet.
A méz a csecsemők számára nagyon súlyos mérgezést okozhat.
Nem arról van szó, hogy egyes termékek, egyes virágmézek ilyen hatást váltanának ki, hanem valami sokkal veszedelmesebbről…
Az első és legfontosabb dolog: a gyereknek első éves kora előtt NE ADJ mézet. Ezzel ugyanis nagyon nagy egészségügyi kockázatnak fogod kitenni őt… nem tuolsó sorbna akár meg is ölheted.
Arról van szó ugyanis, hogy az édes szirupos mézekben előfordulhat Clostridium botulinum.
Ez egy különleges és veszélyes baktériumnak a spórája, ami idehaza is több ízben okozott már halálos ételmérgezéseket.
Mára a botulizmus nagyon ritka, de a mérgezés veszélyes, és képes kihatni az idegrendszerre is, méghozzá nagyon erőteljesen.
Mivel a kisbabák szervezete ráadásul nem tud küzdeni a baktérium ellen, az idegrendszerükbe gyakorlatilag ellenállás nélkül képes behatolni.
Csecsemőknél a mérgezés fő tünetei az izmok gyengesége, a több napon át tartó székrekedés, az étvágytalanság és a szokatlan sírás, ezekre kell nagyon vigyázni.
Sok esteben azért tragikus a dolog, mert a mérgezésnek a tünetei nem vehetők észre azonnal.
Sokszor egy hét is eltelhet, mire a toxinok frelszabadulnak és a baktérium elszaporodik és nem hozza sok szülő kapcsolatba a korábban elfogyasztott mézzel.
Pár nap alatt drasztikusan le tud gyengülni a pici szervezete, akár olyan mértékben, hogy lélegeztetőgépre kell tenni.
Természetesen nem elég csak és kizárólag a mézre figyelni, hiszen ez a baktérium sok minden másban is megtalálható, például a talajban és a rosszul kezelt nyers húsokban, de ezekkel ritkábban érintkezik egy csecsemő.
A botulizmust okozó spóra hőkezeléssel elpusztítható, három percen át kell 121 Celsius-fokon tartani az ételt. Fontos tudni, hogy a Clostridium az egyik legsúlyosabb az ételmérgezést okozó baktériumok közt, kilogrammonként egy nanogramm is halálos lehet.
NAGYON FONTOS: ha már mgetörtént a baj, akkor csak anynit tehetsz, hogy azonnal kórházba rohansz a kicsivel.
Az antibiotikumos kezelés ugyanis nem hatásos, és csak ellenszérummal lehet hatástalanítani a mérgezést.
OSZD MEG másokkal is!