Az Amazonas őserdeiben élő pillangók nem elégednek meg azzal, hogy csak megpihennek vagy utaznak a teknősök hátán. Igazából a hüllők könnyéből táplálkoznak.
Az Amazonas nyugati vidékén élő Júlia-pillangók (Dryas iulia) különleges viselkedését örökítették meg az ecuadori tévések. A pillangók a teknősök fejére szállva szívogatják a hüllők által kiválasztott könnyet.
Ez az úgynevezett lakrifágia
Noha a képet már 2012-ben megjelentette az ecuadori turisztikai minisztérium, a net népe csak most figyelt fel rá a bloggerek révén.
Az értékes nátrium
Eddig főként nappali és éjjeli lepkéket, valamint méheket figyeltek meg, amint teknősök könnyét szívogatják. Ennek oka valószínűleg az lehet, hogy így jutnak hozzá a létfontosságú nátriumhoz és néhány más ásványi anyaghoz, amelyet a páncélos hüllők a könnyükkel választanak ki.
„Nátriumot és még néhány más mikrotáplálékot elég nehéz találni a természetben” – mondta Carlos de la Rosa, ökológus, a Costa Rica-i La Selva Biológiai Állomás vezetője a National Geographicnak.
A lepkék és a méhek nektárt fogyasztanak, amely nagyon kevés sót tartalmaz. A rovaroknak viszont szükségük van a sóra a petetermeléshez és az anyagcseréjükhöz.”
A vizelet és az izzadtság is kelendő
Geoff Gallice, a floridai természettudományi múzeum végzett hallgatója, aki először figyelte meg a lakrifágia jelenségét a következőket mondta a LifeScience portálnak.
A lepkék nem elégszenek meg a teknőskönnyek fogyasztásával.Gyakran szívogatják az állatok vizeletét, az iszapos folyópartokat és az emberek izzadt ruháit és verítékét is.Ha alkalmuk nyílik rá, akkor megisszák a krokodilkönnyeket is.
A szakemberek egyetértenek abban, hogy a szokatlan táplálkozási viselkedés valószínűleg nem árt különösebben a teknősöknek. Esetleg csak a potenciális ragadozó megpillantását zavarhatja.
Forrás: origo.hu