Mintát akarnak venni belőle! Feltehetően egy eddig zárt, ismeretlen ökoszisztémát és élőlényeket is tartalmazhat!
Akár egy párhuzamos evolúció bizonyítéka is lehet!
Korábban több ízben számoltak be arról a döbbenetes felfedezésről, hogy egy zárt tavat találtak az Antarktisz jégpáncélja alatt, több kilométeres mélységben.
A felfedezés hatalmas port kavart, mert a mélyben lévő tó folyékony vizű, és élőlényeket is tartalmaz.
Olyan lényeket, amik több millió éve nem érintkeztek a külvilággal, így egy teljesen különálló, mondhatni párhuzamos evolúció mehetett végbe a jég alatt.
A felfedezést követően több hasonló kisebb jégpáncél alatti tavat is felfedeztek.
Az Antarktisz jege alatti tavakat vizsgáló kutatók sikeresen elérték a masszív jégréteg alá zárt Mercer-tó vizét
– írja a Gizmodo.
A tudósok körülbelül négyszáz ilyen tavat ismernek az Antarktisz alatt, de eddig mindössze egyet sikerült hasonlóképpen elérni: az egyetlen hasonló eset 2013-ban a Whillans-tóhoz fúrtak le.
A Mercer-tó vizsgálatával újabb ritka lehetőség nyílik a Földön található egyik legelszigeteltebb ökoszisztéma megfigyelésére.
A munka lényegi tudományos része most kezdődik:
Az út megnyitásával elérhetővé vált tóba különféle műszereket juttatnak le, hogy megmérjék a különféle tulajdonságait, mintákat vegyenek és 4k videót készítsenek a mélyéről.
A tó különleges élővilágának megismerése mellett a projekt azt is segíthet megérteni, hogyan befolyásolják az ilyen felszín alatti tavak a felettük található jégfolyásokat, illetve az Antarktisz történetét is jobban megismerhetjük általuk.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: Titokterminál.com