A NASA most azt vizsgálja, hogyan lehetséges a jelenlétük.
A Hubble Űrtávcsővel végzett legújabb megfigyelések megerősítették, hogy a „vattacukor” bolygók valóban léteznek. Sajnos valójában nem vattacukorból vannak, egyszerűen felfújt fiatal exoplanéták, melyek a Jupiter méreteivel, de tömegének kevesebb mint egy százalékával rendelkeznek.
Ezek a bolygók, amelyeket a gourmand csillagászok „szuperfelfújtaknak” is neveznek, a fiatal bolygók nagyon ritka és egyedülálló osztályát alkotják. A Naprendszerünkben semmi nem létezik, ami akár csak hasonlítana rájuk.
Nagyon alacsony sűrűségűek (mint az emlegetett a vattacukor), és a Kepler 51 Napszerű csillag (körülbelül 2600 fényévnyire) három is kering belőlük. Ezek új elemzése azt sugallja, hogy ez egy átmeneti szakasz lehet bizonyos bolygók számára.
A róluk beszámoló tanulmány az Astronomical Journal csillagászati folyóiratban jelent meg.
A bolygótípust először 2014-ben azonosították, ám ezek a legújabb megfigyelések finomítják tömegüket és méretüket, független forrásból is megerősítve, hogy valóban “szuperfelfújtak”.
A Jessica Libby-Roberts vezette kutatócsapat, a boulderi Colorado Egyetemen, megállapította, hogy mindhárom bolygó sűrűsége kevesebb, mint 0,1 gramm / köbcentiméter a becslések szerint, ami majdnem megegyezik a vattacukor sűrűségével.
„Tudtuk, hogy alacsony sűrűségűek” – mondta Roberts a CU Boulder Today-nek .
„De ha elképzelünk egy Jupiter méretű vattacukrot – nos, az valóban alacsony sűrűséget jelent.”
A csapat reméli, hogy ismételten megfigyelheti a bolygókat, mihelyt a James Webb Űrtávcső szolgálatba áll.
Az infravörös képekkel való további megfigyelés ugyanis lehetővé teheti számukra, hogy bekukkantsanak a bosszantó felhőtakaró alá, és megnézzék, mi is van mögötte.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: raketa.hu