A kutatóknak egy Albert Einstein által több mint 100 éve megjósolt jelenséget sikerült megfigyelniük.
Páratlan jelenséget sikerült megfigyelniük a csillagászoknak. Olyat, amit eddig mindösszesen kétszer sikerült megfigyelniük, és ez a harmadik alkalom.
Egy olyan jelenség, ami egyfajtatartós ablakot tud nyitni a világegyetemre, és rengeteg érdekes folyamatába nyerhetünk általa betekintést.
A jelenség megfigyelésében ráadásul magyar kutatók is részt vettek. Tényleg egy egészen különleges dologról van szó. A most ismertetett esemény emellett megerősítette a fekete lyukak egy új osztályának létezését.
Csakúgy, mint a gravitációs hullámok első, 2015. szeptemberi megfigyelésekor, most is a hannoveri Max Planck Gravitációfizikai Intézetben fedezték fel először a téridő hullámszerű változását.
A LIGO Egyesült Államokban található detektorai 2017. január 4-én észlelték a 3 milliárd fényévnyire lévő két, egymás körül nagy sebességgel, spirál szerűen forgó, végül pedig eggyé váló fekete lyuk összeolvadásából származó gravitációs hullámokat.
A két objektum által létrehozott lyuk legalább 49 naptömeggel rendelkező. Annak idején a legelső gravitációs hullámok megfigyelésekor 62 naptömegű feketelyuk született, míg a második alkalom során egy 21 naptömegű feketelyuk.
Olyan égitestek ezek, amelyek létezéséről nem is tudott azelőtt a tudomány.
A gravitációs hullámok hasonló változásokat keltenek a téridőben, mint a vízbe dobott kő a víz felszínén. Einstein relativitáselmélete szerint nagy tömegű objektumok mozgásakor keletkeznek. Minél nagyobb a tömeg és a mozgás sebessége, annál nagyobbak a hullámok
Habár ezeket Einstein már száz éve megjósolta, csak nemrégiben sikerült őket először megfigyelni, ezzel óriási szenzációt hozva a tudományba, a csillagászatba, és a fizikába.
Sok tudós szerint a gravitációs hullámok megfigyelése olyan páratlan szintekbe nyújthat nekünk betekintést, amivel alapjaiban kerülhetünk még közelebb a világegyetem működéséhez, és annak létrejöttéhez.
A térszövetben található feketelyukak rejthetik az univerzum megismerésének kulcsát, ás ezáltal talán magához a teremtőhöz is közelebb juthatunk, már abban az esetben, ha valóban egyetlen entitás, vagy fésű erő hozta létre az univerzumot, és nem valamiféle véletlen folyamán jött létre.
OSZD MEG másokkal is!