Az Etna Európa legaktívabb vulkánja. Csodálatosan szép képek készültek a vörösen izzó láváról, és a kitörés pillanatairól.
Hihetetlen, de most újra feléledt az Etna. Ez Európa egyik legaktívabb, legtermékenyebb vulkánja. Ez olyannyira igaz rá, hogy az Európa-szerte folyó lávamennyiség közel 70%-a itt folyik el.
Az Etna azonban nem csak a legaktívabb vulkán, hanem egyben a legmagasabb is. Közel 8 hónapos hosszú szünet után most újra aktivizálódott, és megint kitört.
A kitörésről remek képek születtek, melyek megörökítették a természet egyik legnagyobb erejének számító vulkánkitörési folyamatot.
Tudtad, hogy a vulkánkitörések voltak felelősek a hosszú évezredek alatt – a Föld tektonikus lemezeinek mozgásával párosulva – azért, hogy a Földünk arculata, az egyes vidékek átalakuljanak, kialakuljanak?
A Vulkán az éjszaka leple alatt tört ki, és hamar láthatóvá vált a mélyből felbuggyanó, vörösen izzó lávafolyam.
A folyam lassan hömpölygött lefelé, miközben félhomályba világított az amúgy sötét területeket.
Annyira izzott ez a folyam, hogy azokat még a környező városokból is látni lehetett a messzeségben.
Természetesen maga a vulkán kitörése nem fenyegeti az embereket, ugyanis messze van a lakott területektől, és a legközelebbi várost sem fenyegeti a lassan előre kúszó világító lávafolyam.
Az Etnát nem csak azért gondoljuk Európa legaktívabb vulkánjának, mert valóban az, hanem ezt a vulkánt, és ennek kitöréseit figyelték meg legtöbbször a történelem során, és erről írtak történelmi dokumentumok a legrészletesebben.
Ráadásul vannak bizonyos rejtélyek is az Etnával kapcsolatban, ugyanis a működésének mechanizmusa még mindig nem teljesen ismert a tudomány számára. Ennek kutatási évek óta zajlik, de egyelőre nem sok eredménnyel, ugyanis egy geológiailag igen bonyolult, sok folyamat által kuszált területen fekszik.
A Hawaii-szigetek vulkánjaihoz hasonlóan az Etna sem pusztító erejéről híres. Aktivitását a hosszú lávafolyamok, magasra törő lávaszökőkutak jellemzik, és ezek számos turistát vonzanak a környékre, mert viszonylag közelről és biztonságban figyelhetik meg a vulkáni jelenségeket.
A legközelebbi város, Catania repülőterét egyelőre nem zárták le, de a veszélyesnél egy fokozattal kisebb, narancsszínű riasztás lépett érvénybe.
Ez annyit jelent, hogy ha a vulkánkitörés, esetleg a magasba lövellt hamu és rögök a légiközlekedést fenyegetnék, akkor felfüggesztik a térségben.
Az Etna kitörésének szépségeire, és annak különlegességére végül 2013-ban az UNESCO is felfigyelt, ekkor lett ugyanis az UNESCO világörökség része is egyben.
Ha tetszettek a képek, OSZD MEG másokkal is!