Nem gondolták volna a tudósok, a felfedezés sok mindent megváltoztathat.
A Marsron globális szinten olyan folyamatok játszódhatnak le, amikről nem is gondoltuk volna, hogy léteznek. A szakérők és a Marson vizsgáló NASA tudósok szerint ugyanis úgy néz ki, hogy hóviharok dúlnak a Marson.
Legalábbis komolyabb csapadékok jeleit figyelték meg a felhőket tanulmányozva.
Eddig a szakértők úgy hitték, hogy a hó alacsonyan fekvő marsi felhőkből hullik, amelyek lassan és ritkásan ereszkednek a talaj felé az erős szelektől mentes környezetben.
Azonban ez nem így van a jelek szerint, hanem rendes havazási folyamatok vannak a Marson, vagyis a viharosan keringő jeges vízrészecskék percek alatt csapódnak a talajnak, nem pedig órák alatt, lassan ereszkednek.
A Marson persze ettől még nem egy vastag hótakaró lenne, amiben hógolyózni lehetne. Sokkal inkább egyfajta vastagabb jégpáncél lehet.
A Mars légköre százszor ritkább, mint a Földé, de még mindig elég sűrű ahhoz, hogy változatos időjárása legyen, például felhők és szelek alakuljanak ki a légkörben.
Azt eddig is sejtették, hogy a mars sarkainál óriási vízjég rejtőzhet a felszín alatt.
Kimutatták, hogy a felhők alatt a havas csapadékot nagyon heves, ereszkedő szelek szállítják. A légzuhatag, vagy más néven lecsapó légtest olyan erős leáramlás, mely hirtelen pusztító szélvihart eredményez a talajfelszínen vagy annak közelében.
Rengeteg mindent nem tudunk még a Marsról, és ezen felfedezés remekül rávilágít erre.
Sokan úgy gondolják, hogy a havas vagy inkább jeges csapadék leszivárog a talajba, majd ott felmelegedve, kicsapódik víz formájában, így táplálva az esetlegesen létező földalatti marsi életet.
A Mars földalatti ökoszisztémájára egyelőre nincs komolyabb bizonyíték azon kívül, hogy a bolygó légkörében nagyon erős a metán koncentráció, ami a legújabb kutatások szerint biológiai eredetű, tehát élőlényektől ered.
Ráadásul a metán lebomlási ideje történelmi léptékben rövid, így az elmúlt években, évtizedekben kellett valaminek megtermelni ezt a vörös bolygón…
OSZD MEG másokkal is!