Új bizonyítékok vannak rá. találtak egy objektumot pontosan ott, ahol korábban a pályáját sejtették.
A kilencedik bolygó megtalálásának küszöbén vagyunk, és talán már meg is találhattuk – jelentették be csillagászok, akik szerint feltételezhetően megvan a sokat keresett X-bolygó.
Angol nyelvterületen a feltételezett ismeretlen bolygót gyakran nevezték Planet X-nek (az x-nek a matematikában megszokott „ismeretlen” jelentése miatt).
A kilencedik bolygóval kapcsolatban legelőször 2014-ben kaptak szárnyra különféle pletykák tudományos berkekben.
Akkor még volt biztos a jelenléte, de már több évtizede suttogták, hogy létezhet egy Plútón túli objektum, egy hatalmas bolygó, a Naprendszer legkülső peremén. 2014 környékén aztán olyan eredmények láttak napvilágot, melyek előre vetítették, hogy a bolygó valóban létezhet.
Az ezt követő években pedig ez a feltételezés erős gyanúvá nőtte ki magát, 2016-ban pedig már nem az volt a kérdés, hogy létezik-e, hanem hogy mikor és pontosan hol fogunk rátalálni.
A Kuiper-övben található objektumok bizarr mozgása árulta el a bolygó létét. Az elemzések és különféle szimulációs modellek ugyanis egyértelművé tették, hogy ezekre az objektumokra egy sokkal nagyobb, Föld mérettel minimum rendelkező bolygó hat ki.
A kaliforniai kutatóintézet munkatársai és néhány csillagász egy olyan Kupier-övben elhelyezkedő objektumot talált, mely tízszer nagyobb a Földünk, és pontosan ott helyezkedik el, ahol korábban sejtették a kilencedik bolygó elhelyezkedését.
A szakemberek azt is elmondták, hogy annak valószínűsége, hogy ez csak egy zavaros mérési eredmény, gyakorlatilag a statisztikai lehetetlen.
Korábban számos objektumot fedeztek már fel a térségben, a Plútó pályáján túl. Ezen objektumok egyike egy 530 km átmérőjű kisbolygó volt, melynek 1100 évbe telik megkerülnie a Napunkat. Azaz ennyi évvel egyenlő egyetlen Földi év.
Az Arizonai Egyetem professzorai és kutatói, Kathryn Volk és Renu Malhotra is érzékeltek valamit, amit a Kuiper-övben mozog. Ez pedig egyértelműsíti, hogy a bolygó nem csak, hogy jelen, lehet, feltételezhetően régóta ott van az orrunk előtt, csak nem voltunk képesek megfigyelni.
Egy új kutatásban a Warwicki Egyetem munkatársa, Dimitri Veras arra jutott:
a Naprendszer sorsa attól függhet tőle, illetve attól milyen tömegű ez a bolygó, és mi jellemző a pályájára.
Hiszen ez alapvetően hathat ki mindenre, főleg ha tényleg több ezer év kell neki, míg megkerüli a Napot. vagyis ennyi időnként tesz meg egy ciklust, ami egyezik egyes becslések szerint a nagyobb tömeges kihalásokkal is a Földön.
OSZD MEG másokkal is!