A cinkhiány is komoly bajokat okozhat, de ugyanúgy a túl sok cink sem tesz jót.
Az étrend-kiegészítők formájában szedett túl sok cink ugyanis megzavarhatja rézfelvételünket, emiatt pedig anémia és neurológiai problémák alakulhatnak ki bennünk.
A cink alapvető nyomelem, amelyre szervezetünknek nagy szüksége van: férfiaknak napi 5.5-9.5 mg, nőknek 4-7 mg a napi szükséges mennyiség. Az étrend-kiegészítőkben viszont sokkal nagyobb, 45-50 mg-s dózisokban található meg a cink, amelynek napi maximális beviteli mennyiségét 40 mg-ban állapították meg az egészségügyi szervek.
Míg arra nincsen bizonyíték, hogy rövid távon káros lenne az ilyen mértékű cinkbevitel, hosszú távú hatásaival kapcsolatban a kutatók most találtak eredményeket: a glasgow-i kórházak azon pácienseinek orvosi adatait vizsgálták meg, akiknek 2000 és 2010 között cink kiegészítőket írtak fel.
Veszélyes a magas cinkdózis?
Arra külön figyeltek, hogy milyen okokból írták fel az orvosok ezen készítményeket a betegeknek és hogy figyelmeztették-e őket a magas cinkdózis miatt fellépő potenciális veszélyekre, illetve tudatták-e velük, hogy meddig kell szedniük a készítményeket. Az adatokban szerepeltek a laboreredmények, ezek között pedig a betegek cink-, réz-, albumin- és CRP-fehérje-szintjei is. Az alacsony (25 mg/l alatti) albuminszinthez alacsony cinkszintek és magas (20mg/l feletti) CRP-szintek társulnak.
A 70 betegből 52 betegnél volt elérhető a cinkkiegészítők dózisa és összetétele. A cink ajánlását 29 esetben nem indokolták meg. 21 esetben cinkhiány ellensúlyozására, 19 esetben lábszárfekélyre vagy felfekvésre, 4 esetben rossz táplálkozás, 1-1 további esetben pedig alkoholmegvonás, illetve hajhullás miatt írták fel.
A betegek cinkszintjét csak 43 betegnél mérték meg: 37-nél valóban alacsony is volt. A rézszintet viszont csak 2 páciensnél nézték meg. Ami ennél is rosszabb: 45 páciensnek napi 90-180 mg dózist írtak elő.
Mindezek mellett csak egyetlenegy olyan esetre derült fény, ahol az orvos figyelmeztette a pácienst a cink hosszútávú szedése miatt fellépő esetleg komplikációkról.
15 páciensnél lehetett megállapítani anémiát, neutropéniát (alacsony fehérvérsejt-szám) vagy olyan neurológiai problémákat, amelyeket a cinkszedés miatt fellépő rézhiány okozott, ezekből pedig csak hat olyan páciens volt, akiknél már a cinkszedés előtt is meg lehetett állapítani ezen problémákat.
A kutatók szerint az orvosok korántsem tartják észben azt, hogy a cinkszedés miatt rézhiány alakulhat ki.
A cink szerintük alapvető nyomelem.
OSZD MEG másokkal is!