Az Ebola egy különleges, genetikai mutáción esett át, mely sokkal fertőzőképesebbé tette, mint azelőtt. Van okunk félni? Vajon kitörhet egy világjárvány?
Két, egymástól teljesen függetlenül dolgozó kutatócsoport is arra a következtetésre jutott, hogy az Ebola tovább mutálódott, ráadásul egy olyan változata jött létre, ami még hatékonyabban terjed emberről emberre.
A hetvenes évek óta ismerjük
Az Ebola nem újkeletű dolog, egy viszonylag nagyon régen a Földön lévő, és áldozatokat szedő betegségről van szó.
A betegséget körülbelül a hetvenes évek óta ismerjük, és az egyik legbrutálisabban végez az emberrel. Vérzéses lázat idéz elő, a fertőzést pedig a beteggel vagy annak holttestével közvetlenül érintkezve lehet elkapni, a vírus testnedveken keresztül terjed.
A halálozási ráta is igen magas, körülbelül 60-70%-ban halálos kimenetelű, és nincs ellene hatékony és ismert orvosság.
Láz, továbbá fej-, nyak- és hasfájás, illetve az egész testre kiterjedő fájdalmak, gyengeség léphet fel. Időnként bőrkiütések jelenhetnek meg. Hányás és hasmenés szintén tipikus tünet. Ezek véresek is lehetnek. Belső és külső vérzések is felléphetnek, melytől a betegek úgy néznek ki, mint az élőhalottak, borzalmas a látvány.
Genetikailag mutálódott
2013 és 2016 között felütötte a fejét egy kisebb járvány Afrikában, amiben már közel 11 ezren haltak meg. Eddig azonban az emberek közvetlenül nem adták át egymásnak a kórt, csak a fentebb említett módon.
Sokáig ezért úgy gondolták, hogy a vírus genetikailag nem képes gyorsan alkalmazkodni a körülményekhez, nagyon nagy szerencsénkre.
Az elmélet kimondta, hogy az Ebola egyszerűen nem képes változni, így gyakorlatilag virológiai szempontból nem volt mitől félni. A helyzet azonban az, hogy tévedtek a tudósok.
Az új kutatás megmutatta, hogy a kórokozó egy természetes mutációja, mely a járvány során ment végbe, megváltoztatta az emberi sejtek fertőzőképességét.
A mutáció egyértelműen akkor jelent meg, amikor az afrikai járvány során a legtöbben vesztek oda az Ebola következtében.
GP-A82V jelű mutáció azt a glikofehérjét változtatja meg, amelynek segítségével az ebola bejut a sejtekbe. Állati sejtekkel végzett kísérletek azt mutatták, hogy a mutáns vírus hatékonyabban jut be az emberi és más főemlősök sejtjeibe.
Világjárvány is lehet
Azonnal adódott a kérdés, melyet a tudósoknak szegeztek az aggódó emberek és a közvélemény: elképzelhető, hogy a kontinensről kijutva a világ más országaiban is elkezdjen áldozatokat szedni az Ebola?
A kutatók erre nem tudnak egyelőre megnyugtató választ adni. Arra viszont rámutattak, hogy bár a vírus képessége valamivel gyengébb lett a mutációtól, nincs kizárva, hogy a jövőben még tovább mutálódva gyakorlatilag egy tökéletes gyilkológéppé válik.
Ezt a jövő dönti el, és a jövőben bekövetkező esetleges mutációk.