Az eredmény egy concerto fuvolákra, húros hangszerekre és harangjátékokra.
Az elmúlt hónapokban már annyiféleképpen ábrázolták a koronavírust, hogy akár egy új képzőművészeti irányzatot is lehetne ráépíteni. Most már meg is tudjuk szólaltatni.
A Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói ugyanis egyszerűen „lekottázták” a spike protein szerkezetét. Ez az a vegyület, amely a Covid-19 vírus felszínén jelenik meg, és amely által a sejtekhez kapaszkodik. Minden aminósav-összetevőjéhez hozzárendeltek egy hangot, így egy egész partitúra született belőle.
Az aminósavak a valóságban vagy összegömbölyödnek, vagy pedig szétterülnek. A kutatók ezeket az állapotokat a hangok időtartamának és hangerejének változtatásával ragadták meg. A meleg okozta molekuláris rezgéseknek is megvannak a maguk hangjai.
Az eredmény egy concerto fuvolákra, húros hangszerekre és harangjátékokra. De ez nem csupán egy érdekesség, hanem
e zene segíthet abban, hogy a tudósok megtalálják a protein sebezhető pontját a semlegesítéséhez
– írja a Sciencemag
A szakértők szerint a protein zenei formátumából ki lehetne szűrni azokat a pontjait, amelyekre hatni tudnak az antitestek vagy a gyógyszerek. Ez a módszer gyorsabb és hatékonyabb lehet a proteinek tanulmányozásának hagyományos módszereinél, mint például a molekuláris modellisztika. És ha a spike proteint majd összehasonlíthatjuk hangzóvá változtatott proteinek széles adatbázisával, akár oda is eljuthatunk, hogy ennek alapján megakadályozzuk a sejtek vírus általi fertőzését.
Ami pedig magát a zenét illeti, akár meditációs célokra is felhasználható a karantén napjaiban.