17 éve monitorozzák szakértők az Arktiszon tomboló bozót- és erdőtüzeket, azóta az idei a legnagyobb és legpusztítóbb, amit valaha mértek
– írja a LiveScience.
Az arktiszi nyáron ugyanis az egész télen „lefojtott” úgynevezett zombitüzek jelentek meg, amelyeket eddig a hó és a jég visszatartott, most azonban, hogy melegedett az időjárás, utat törtek maguknak.
A Copernicus Atmoszférafigyelő Rendszer szerint július első felében a tüzek annyi szén-dioxidot hoztak létre, mint amennyit egy Kuba nagyságú ország egy év alatt szokott.
Június eleje óta több mint 100 különböző helyen tombolt tűz az arktiszi területeken.
A szakértők nem vártak ekkora és ilyen gyakori zombitüzeket.
A zombitüzek akkor keletkeznek, ha a nyáron tomboló tűzvészt a hideg, a hó és a jégtakaró eloltja, de nem teljesen – ilyenkor a hőmérséklet melegedésével és a jég olvadásával a tundra növényzete egy-egy hotspot miatt hamar égni kezdhet megint.
Ez két okból is problémás: a melegedő klímával egyre több ilyenre kell számítani, a több tűz pedig hozzájárul a klíma melegedéséhez.
A tavalyi szezon sem volt nyugodt: a májustól októberig tartó bozót- és erdőtüzes szezon a tundrán csak júniusban 50 megatonna szén-dioxid került pluszban az atmoszférában a Copernicus mérései alapján.
OSZD MEG másokkal is!