Az Ideonella sakaiensis elnevezésű baktérium enzimjei segítségével egyszerűen vízre és szén-dioxidra bontja a műanyagot.
A kutatók műanyag szeméttelepek közelében bukkantak rá, eddig nem is ismertük, egyes vélemények szerint nem is olyan rég alakulhatott ki, válaszul a rengeteg műanyagra a természetben. Ez a baktérium lehet a Föld túlszennyezése elleni harc kulcsa?
Ki hitte volna korábban azt, ha valakin felvetette volna, hogy a jövőben egy olyan baktériumot fognak fölfedezni, mely a hatalmas mértékű környezetszennyezésre válaszul alakult ki.
A japán Keio Egyetem kutatói fedezték fel a szóban forgó rendkívül különleges baktériumot.
Az organizmus a vizsgálatok szerint nem túl rég alakulhatott ki, mert soha korábban nem sikerült sehol azonosítani a bolygón.
A baktérium képes lebontani a műanyagot, pedig a műanyag nagyon nehezen bomlik le. A természetbe is sok évszázad kell, mire egyáltalán megváltozna a szerkezete, és ez még nem is jelentene teljes lebomlást.
A baktériumnak ellenben nincs gondja a lebontással, ugyanis
meleg helyen hat hét alatt lebont egy vékony PET műanyagot,
és a tervek szerint új hulladékfeldolgozási módszerek kialakításához használhatjuk majd fel.
Ez lehet a kulcs annak a harcnak, melyet a globális környezet és szemétszennyezés ellen folytatnak már jó ideje.
Ha ugyanis sikerülne hatékonyan felhasználni a baktériumot, akkor egy rakás szemét mennyiségét sikerülne leredukálni, ami nem csak az államok gazdaságára lenne pozitív hatással, hanem a Föld ökoszisztémájára.