A folytatásban valamivel szárazabb levegő érkezik a Kárpát-medence térségébe. Kedd estig a napsütést éppen ezért egyre kevesebb helyen zavarhatják majd felhők, és zápor, zivatar is már csak a Dunántúlon fordulhat elő helyenként.
A meteorológusok állítása szerint egyre durbább időszak jön, az elkövetkező napok a héten pedig hihetetlenül durva lesz a klíma.
Abban mindenki egyetért, hogy ez egyértelműena globális klamíváltozás káros következménye.
A tudósok és szakemberek azt mondják, hogy nncs sok ideje a világnak felkészülni.
Hamarosan ugyanis brutális és nagyon extrém időjárási anomáliák fognak végigsöpörni a bolygón. Ez pedig a földi infrastruktúrát is megsemmisítheti, hihetetlen anyagi károkat okozva ezzel.
A klímaváltozás bizonyítottan növeli az extrém csapadékmennyiség, a villámárvizek, a part menti áradások, a hőhullámok, illetve az erdő- és futótüzek kialakulásának esélyét.
Az éghajlatváltozás ráadásul a Golf-áramlatra is súlyos hatásokkal lehet.
Új adatok igazolják, hogy gyakrabban fordulnak elő szélsőséges időjárási események az utóbbi 36 évben, mint korábban
– áll az MTA közleményében.
Az áradások, villámárvizek, illetve part menti áradások száma csak az utóbbi 5 évet tekintve is jelentősen emelkedett – derül ki az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) legújabb jelentéséből.
A tanulmány az először 2013-ban elkészített jelentés frissített változata.
A Golf-áramat az atlanti áramlási rendszer (Atlantic Meridional Overturning Circulation, AMOC) része. Folytatásával, az Észak-atlanti-áramlással együtt a Mexikói-öböl meleg vizét szállítja északra.
Az EASAC korábbi, 2013-as és 2018-as jelentései is foglalkoztak azzal a kockázattal, melyet az áramlat gyengülése vagy leállása jelentene.
Egy ilyen átalakulás hatására egész Északnyugat-Európa időjárása megváltozna.
Napjainkban is folyik a szakmai vita arról, hogy leállhat-e az áramlat azért, mert a növekvő csapadékmennyiség és a grönlandi jég olvadása miatt egyre több édesvíz kerül az Atlanti-óceánba.
Az EASAC jelentése szerint az oceanográfiai adatgyűjtés fejlődésével megbízhatóbb előrejelzéseket kell készíteni a klímaváltozás áramlatra gyakorolt hatásáról.
OSZD MEG másokkal is!