Rájössz, mi benne az érdekes?
Optikai illúziókból sosem elég. A most következő pedig alaposan be fog zavarni, mert nem csak a szemed fog bizseregni tőle, de hirtelen azt sem fogod tudni, hogy hol áll a fejed.
Az alábbi kép szinte futótűzként terjedt nemrég az interneten, és rengetegen megnézték, megosztották.
A szóban forgó ábrán szürke vonalak keresztezik egymást átlósan, függőlegesen és vízszintesen, minden ötödik találkozási pontjukon pedig látható egy fekete pötty – illetve látható lenne, ha az agyunk hagyná azt nekünk.
Azonban nem hagyja, mivel egy optikai csalódásról van szó. Egyszerűen elhiteti az agyunka szemünkkel, hogy nincsenek itt, és ez a periférikus látással magyarázható.
Az illúziót Kitaoka Akijosi japán professzor készítette, hogy egy tudományos szaklapban is közzétegye,
Érdekes, hogy az ember akárhogyan is próbálkozik, nem fogja egyben látni a fekete pontokat.
Periférikus látásuk ugyanis az állatvilág többi látószervéhez képest viszonylag korlátozott.
Ha például egy szövegben egy szóra koncentrálunk, akkor azt tisztán látjuk, de a szöveg szélén lévő szavak elmosódottak. Agyunk ilyenkor próbálja kikövetkeztetni, hogy a periférián mi látható, vagyis amikor a fekete pöttyöt nézzük, akkor az agy kiegészíti az ábra széleit is.
A szürke vonalak ugyanolyan távolságokban metszik egymást, és szabályosan haladnak, ezrét az agyunk azt gondolja, nincs is a végükön semmi, és ezt a szemünkkel mis elhitet.
Ha másik pöttyre fókuszálunk, akkor a kép más részei kerülnek perifériára, és ezek alapján tűnnek fel a pöttyök.
Ha tetszett, OSZD MEG másokkal is!